Поезія і проза


Наталія Гумен-Біланич


Екооповідання «Під совиним крилом»

Екооповідання «Під совиним крилом» Наталії Гумен-Біланич занурить у роздуми над проблемами зв’язку людини й довкілля, допоможе осмислити кардинальну важливість відповідального ставлення до природи, її багатства, дарованого людству Богом.

Споживацтво та руйнація навколишнього середовища – труднощі сучасності, з якими слід боротися, їх уникати та попереджати. На прикладі оригінального зв’язку проникливого, дбайливого лісника з лісовою пташиною-совою якраз і бачимо цю боротьбу.

Книжка адресована дітям середнього та старшого шкільного віку, а також усім людям доброї волі для зацікавлення й замислення над викликами сьогодення та відповідальністю перед Божим творінням.

Видано в рамках проєкту «Відповідальність за Творіння та жінки Карпат», що реалізується Міжрелігійним та громадянським природоохоронним форумом Східної Європи (IRCEF) у співпраці з природоохоронними підрозділами Церков за партнерської підтримки Архідієцезії Бамберга, Дієцезії Вюрцбурга (Німеччина) та Реновабіс (акція солідарності Німецької Єпископської Конференції з країнами Центральної та Східної Європи).

  • Авторка тексту: Наталія Гумен-Біланич
  • Художнє оформлення Марти Михайлець
  • Комп’ютерна верстка та дизайн обкладинки Василини Куклишин
  • За загальною редакцією Олександра Бокотея
  • Видавництво «Карпатська вежа»

ISBN 978-966-8269-75-8

УДК 821.161.2(477.87) 06-93 194 Гумен-Біланич Н.М.

Під совиним крилом. Екооповідання для дітей середнього та старшого шкільного віку / Наталія Гумен-Біланич. – Ужгород: Видавництво «Карпатська вежа», 2022. – 20 с.

Завантажити: https://ircef.com/wp-content/uploads/2023/09/Pid_sovynym_krylom_compressed.pdf

Екологічна казка: КАЖАНЧИКИ 

     

 Це вже третя дитяча книга авторки на екологічну тематику, а саме щодо Відповідальності за Cтворіння – Природи, над виданням якої працювала команда ГО «Інститут еколого-релігійних студій»: Біланич Михайло, Зейкан Антоніна, Куля Наталія, Марта Михайлець під загальною редакцією Бокотея Олександра. 
        Екоказка покликана сприяти поглибленню екологічної свідомості маленьких читачів і рекомендована до друку комісією з екології Мукачівської Греко-Католицької єпархії, а також отримала благословення апостольського адміністратора МГКЄ, єпископа Ніла.        Наразі ви тримаєте у руках історію незвичайних пригод у небесних просторах. Гортаючи сторінки книжечки, ви маєте нагоду, як і герої цієї екоказки, бути дослідниками довкілля.
       А через бесіди героїв, розмаїті описи природи та завдяки вашій фантазії зможете стати очевидцями дивовижного нічного життя кажанчиків. Почитайте про цих маленьких створінь і розкажіть своїм близьким і рідним про користь, яку вони приносять!  
       А через бесіди героїв, розмаїті описи природи та завдяки вашій фантазії зможете стати очевидцями дивовижного нічного життя кажанчиків. Почитайте про цих маленьких створінь і розкажіть своїм близьким і рідним про користь, яку вони приносять!  
Гумен-Біланич Н. Екологічна казка:  Кажанчики. - Ужгород: Карпатська вежа. 


Опубліковані збірки віршів

Збірка поезії "Здивований світанок"

Збірка віршів "Здиований світанок"

 Два чисті джерела народили, як гірський потік, цю збірку. Джерело перше - враження дитячих літ. .. Дитяча безпосередність, помножена на хист, витікаючи з першого джерела, органічно зливається з джерелом другим - потужним чистим почуттям першого кохання...

Поезія - це завше диво. Це, за авторкою, "здивований світанок" серед наших сірих буднів... 

(З передмови Михайла Ряшка)  






            Казка "Мишка", 1998

 Ужгород. ВАТ "Патент".



Збірка поезії і прози "Мелодія цвітіння"
(з вступного слова Людмили Кудрявської. “Добро простелити, немов скатертину…”) 

 У 2006 році ужгородка Наталія Гумен виходить на суд  читачів із другою поетичною збіркою „Мелодія цвітіння”, саме так. Від першої – „Здивований світанок” –  її відділяє довгих шість років. Ця збірочка була видана, коли Наталці було лише 15 років і вона тільки-но закінчила передостанній – десятий клас Ужгородської ЗОШ №1 імені Т. Г. Шевченка. Тоді юна поетеса в одному з віршів здивувалася сама собі: „А я й не знала, що маю крила...” І хоч сказано це було про перше несміливе кохання, та цей рядок можна віднести до здатності творити. Перша збірка була переповнена дивуванням цим світом (у ній були  щирі вірші, присвячені рідній матусі, яка підтримувала і підтримує її у всіх починаннях; першій учительці, землякам-ужгородцям, рідній природі, надіям на те, що все задумане збудеться ) та дитячою безпосередністю п’ятнадцятирічної юнки. Із розділом „Витоки” і „Лиш він один” сусідив і розділ „Вірші для дітей”.

      Все  це  дає  уяву  про  „витоки”,  з  яких  починається  й  друга  поетична  книжка Наталки Гумен, де вже по-дорослому розвиваються теми її віршів, серйознішає поетичний голос, впевненішою стає рука, різноманітнішими творчі пошуки.... 

 

Книжка-розмальовка "Відгадай та розмалюй"


  • До книжечки увійшли вірші-загадки про чарівний світ тварин, які живуть не тільки у наших краях, але й у далеких заморських країнах.
  • Книжка адресована допитливій, непосидючій малечі. Напівказковий, словесно-живописний світ неодмінно зачарує дитину і простотою, і загадковістю, розповість та покаже багато цікавого і, певно, нового.
  • укр. мова, м'яка обкл., 14 стор., 2010 р., 205х290 мм

  • Дитяча розмальовка
  • ISBN 5-7707-2710-х

https://www.lira-print.com/






Дитяча книжка-розмальовка “Берегти нам слід Богом даний світ”

       

Збірка віршів на тематику відповідального ставлення до Божого створіння – природи, але з однією особливістю: вірші написані в духовно-релігійному аспекті.

Гумен-Біланич, Н.
    Берегти нам слід Богом даний Світ [Текст] : книжка-розмальовка : для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку / Н. Гумен-Біланич ; ред. О. М. Бокотей ; худож.: Г. Корнєва, І. Стегур ; авт. ідеї: О. М. Бокотей, М. Біланич. - Ужгород : [б. и.], 2011. - 20 с.












  Книжка-розмальовка “Зміни клімату”



В рамках проекту «Альянс релігійних і громадських організацій за захистклімату Східної Європи», який реалізується за підтримки Міністерства Іноземнихсправ Німеччини опублікована книга-розмальовка “Зміни клімату”. Її завданням є донести но найменшого покоління сучасних дітей дуже важливе повідомлення, щоб діти мали розуміння, що слід як протидіяти змінам клімату так і адаптуватись до них.











ПРОЗА

На межі... (есе)  

(Опубліковано в збірнику робіт міжнародного конкурсу)

           
http://pen-poetria.mozello.com/poezja-proza/okrem-publkac-prozi/
  Межа... Слово, що асоціюється з прикінцевістю чогось, краєм. Нема куди далі. На межі, ба навіть за межу були не раз поміж людей в українському суспільстві чвари, сутички, розбіжності в поглядах на стиль гос-подарювання.

Межова ситуація знайдеться в будь-якій сфері людського життя-буття. Найчастіше веде в нікуди поведінка, ставлення одне до одних, до навколишнього середовища, керування принципами "не моє – не шкода", "не з'їм, то хоч понадкусую", "моя хата скраю, нічого не знаю".

Усі ми соціалізовані ще від пелюшок і живемо у суспільстві як суцільній єдності собі подібних. І от – парадокс. Не вдається багатьом обрати золоту середину гармонійного життя на Землі, отож виокреслюються два межові стилі людської діяльності: стадний інстинкт (як усі, так і я; так усі роблять, а отже, і я так робитиму...) та егоїстичне споживацтво (я і мої потреби – в центрі, на все і на всіх інших начхати). Отак і живемо: одиниці бачать навколо себе створений Богом світ і ближніх своїх, а маса живе на межі, не помічаючи цього...

Кожен у межах своєї території – квартири, хати, присадибної ділянки – прагне навести і підтримувати лад, вчасно прибирає, щоб не погрузнути у пилюці, побутових відходах та у невпорядкованості речей, ремонтує те, що потребує ремонту, ретельно доглядає за кімнатними рослинами та домашніми улюбленцями, виполює бур'ян, дбаючи таким чином про культурні рослини, власноруч посаджені.

У контексті цих слів поміркуймо про таке. Земля – наш спільний дім з усіма благами й багатствами. Бог доручив людині поратися на Землі, доглядати за усім, що є на ній, тобто надав кожній людині статус господарника. Отже, усі ми господарі з важливою місією зберегти, примножити, залишити нащадкам. І принцип "безладна та хата, де господарів багато" цілковито не мав би спрацьовувати. Бо якщо й багато господарів, але об'єднані вони єдиною метою та дією, то не розмаїття думок, а їхня спільність, цілеспрямованість та дієвість є рушієм на підтримку порядку й гармонії у "хаті". Цей механізм схожий на злагоджену "співпрацю" органів у людському тілі або відповідальну і системну роботу працівників заводу, фабрики тощо, де кожен важливий і відповідає за певну ланку загального завдання.

Проте насправді маємо зовсім не те у суспільному житті на Землі. Хоч господарів багато, та кожен хазяйнує на свій лад. Нема злагодженос-ті інтересів заради спільного блага. В основному пріоритетним є особисте благо, заради якого можна нехтувати всім: і ближнім, і природою. Розбіжності у сприйманні світу і себе у цьому світі ведуть до чималого негативу, подекуди світового масштабу (вирубування лісів, забруднення атмосфери, природної гідросистеми...).

На межі перебуває і людська ментальність, що проявляється у тотальному забрудненні довкілля твердими побутовими відходами, простіше кажучи – сміттям. Усім відома істина, – чисто там, де не смітять, – чомусь багатьма ще не засвоїна. Люди, і дорослі, і малі, без задньої думки "сіють-посівають" обгортками, пакетами, пластиком, скляними пляшками та бляшанками усюди, де ходять. І не кажімо, що це десь діти трохи забулися і насмітили, бо істина в тому, що як роблять батьки, так навчаються від них та їх наслідують діти. Якщо дитя у колясочці кине на землю обгортку з якогось продукту, а мама не зреагує, хвилюючись, аби дитини лише поїла ту їжу, яку розгорнула, то що тут казати... З деталей вибудовується масштаб!

Якщо дітей з раннього віку виховувати в любові до ближнього і до всього Богом створеного, то позитивні плоди вашої праці не змусять себе довго чекати. Просто треба цьому навчати, щоби перемагаюча сила любові змогла проявитися в них. Бо "там, де є любов і милість, там присутній Бог" (слова християнської пісні). Тоді й закинутого у кущі, на узбіччя й канави різнорідного сміття не буде, бо сумління, відкореговане ще з дитинства, не дозволятиме це робити; тоді й ставлення одне до одного не провокуватиме збройних конфліктів та воєн...

Перебування на межі, халатність поведінки та лжесоціостосунків веде до неминучої руйнації та деградації. Водночас від нас залежить майбутнє та його якість, і це зовсім не



Бібліографічний список у форматі bibTex

1_bibTex.txt

Бібліографічний список у форматі RIS

citations.ris

Бібліографічний список у форматі: ENW
citations.enw